(+36) 20 775 3470 zsilda.dula@gmail.com

Relaxáció

„A látásod kitisztul, amint a szívedbe tekintesz. Aki kifelé néz, álmodik. Aki befelé néz, fölébred.”

Carl Gustav Jung

 

      Talán ismerős lehet az a tapasztalás, miszerint nehezen lazulunk el, kapcsolunk ki, vagy lassítjuk le a mindennapi életünk ritmusát. Folyamatosan tartjuk a testünket, ezáltal izmaink feszülnek, dolgoznak. Figyelmünket is mindig leköti valami vagy valaki, a feladataink és az elvárások hegyét másszuk meg nap, mint nap. Nehezen éljük meg az önmagunkkal való kapcsolódás mélyebb, őszintébb lehetőségeit, gyakran csak utólag jövünk rá (ha szánunk időt az átgondolásra, saját magunk megértésére), mit miért tettünk vagy mondtunk. Hogy valójában mi az igazi mozgatórugó a döntéseink mögött, csak botladozva tudjuk feltérképezni.

     Az autogén tréning (AT) az izmok ellazításán keresztül, mintegy „rákényszeríti” az idegrendszert egy olyan nyugalmi tónus megtalálására, amely utat nyithat testi-lelki összefüggéseinkhez.

           Hogy az autogén tréning valóban hatékony eszközzé válhasson, 12-15 alkalom (hetente 1 személyes találkozás 12-15 héten keresztül) szükséges. A tanulási folyamat elengedhetetlen része a rendszeres otthoni gyakorlás és relaxációs napló vezetése. A gyakorlatok egymásra épülnek. A rendszeresség (a személyes találkozások és az otthoni gyakorlás által) elősegíti, hogy az ellazulás automatikussá, készségszintűvé váljon. Így később bármilyen helyzetben használható ez a módszer. Aki elsajátítja, képes önállóan alkalmazni szinte bármikor. Olyan hatékony stresszkezelési módszerrel gazdagodik, amely nem felejthető el, egész életére szól (mint a biciklizés).   

              Legjobb ülő testhelyzetben elsajátítani a módszert, ehhez csupán egy támlás székre van szükség vagy egy kényelmes fotelre. Ez azért is hasznos, mert így akár a munkahelyünkön, utazás közben (pl. vonaton), parkban üldögélve, váróteremben várakozva… is tudjuk alkalmazni az autogén tréning rövid gyakorlatát.

A módszer pszichológiai alapokon nyugszik, a régmúltra vezethető vissza. Egészen Johannes Heinrich Schultz német pszichiáter munkásságához, aki ezt a relaxációs módszert kidolgozta és 1932-ben publikálta.
Az AT a gyakorlatot végző személy elfogadó, megengedő hozzáállására épít. Az egyén saját döntésén múlik, hogy ad-e időt és engedélyt a testének és önmagának az ellazulásra, kikapcsolásra. A rendszeresség fontos eleme a 12-15 héten át tartó tanulási folyamatnak. A tréningszerűen alkalmazott gyakorlatsor a rendszeres alkalmazás által vésődik be az idegrendszerbe és válik szokássá a mindennapjainkban.
A módszer nem tartalmaz spirituális vagy ezoterikus elemeket, világnézetileg semleges.

A megtanult, begyakorolt, bevésődött és alkalmazott AT pozitívumai
  • Rövid idő alatt (5-10 perc) nyugodt, ellazult állapotba kerülhetünk.
  • Könnyebben megbirkózunk a stresszel, a relaxáció segíthet megváltoztatni a stresszbehatásra adott jellegzetes válaszunkat. A szervezetünk így „toleránsabbá” és „védekező képesebbé” válhat stresszhelyzetben.
  • Alvásminőségünk javulhat.
  • Az autogén tréning egyfajta „védett idő” a napban, amit magunknak adunk.
  • Testi-lelki önismeretünk fokozódhat, elérhetővé válhat. Tudatosabban, önmagunkat jobban megismerve nézhetünk tetteink, gondolataink mélyebb rétegeibe.
  • Érzékenyebbé válhatunk testi üzeneteinkre: fáradtság, idegesség, kimerültség…, és enyhülhetnek a stresszhez kapcsolható fizikai tüneteink: alvászavar, fejfájás, emésztési problémák…
  • Megérthetjük, megtanulhatjuk, tudatosíthatjuk és feldolgozhatjuk lelki élményeinket.
  • Kreativitásunk és türelmi képességünk is fokozódhat.
  • Mások megértése, elfogadása, illetve saját működésmódunk belátásának képessége is növekedhet.

„Az autogén tréning maga a csoda. Nagyon örülök, hogy rátaláltam, a mindennapi stressz kezeléséhez egy szuper eszközt tanulhattam meg. Külön öröm, hogy mindezt egy biztonságot adó csoportban sajátíthattam el, Zsilda megnyugtató támogatása és vezetése mellett. Zsildától nemcsak az autogén tréning módszerét kaptam, hanem meglátásaival és kérdéseivel hozzájárult az önismeretem fejlődéséhez is. Ezúton is köszönöm a lehetőséget! 🥰

Márti (37)

 

„50 éves nő vagyok. 25 éve megismerkedtem a csendes, szemlélődő imamóddal, amit azóta változó rendszerességgel gyakorlok. Amióta elvégeztem az autogén tréninget Zsildánál, az imádság elejére beiktatok egy hasonló testérzékelő gyakorlatot, amivel könnyebben (hamarabb) megérkezem a Jelenbe. Ezt eddig csak csoportban sikerült alkalmaznom, most már egyénileg is. Hálás vagyok érte! Külön örülök annak, hogy egy-egy nehezebb iskolai nap után kiskamasz gyermekem maga kéri, hogy mondjam el az AT megszokott mondatait, csodálatosan megnyugtatja.”

Ilon (50)

„Számomra sokminden vált érthetővé, amit eddig figyelmen kívül hagytam. Például a zene és a munkám hatása a lelkemre. Be tudom határolni magamnak, mikor érdemes csinálnom a tréninget, mivel könnyen megérzem, mikor vagyok ideges. Örülök, hogy belevágtam és megismertem az autogén tréninget. Érzem, közelebb kerülök magamhoz és biztosítom magamnak az énidőt a mindennapokra.”

Boglárka (23)